Dini ve Sosyal Hizmet Vakfı Resmi Websitesi

TOKYO CAMİİ

Tokyo Camii

Vakfımızın Kuruluş Gayesi Olan Tokyo Camii Inşasına 1998 Yılı Içerisinde Başlanmış Ve Cami Inşaatı 2000 Yılı Ortalarında Tamamlanarak Ibadete Açılmıştır.

 Arkasına Aldığı Shinjuku Gökdelenleriyle Içinde Bulunduğu Bölgenin Adeta Mimari Selüyetini Tamamlayan Tokyo Camii, Japonya’nın En Büyük Müslüman Mabedi Olması Yanında, Tokyo’da Yaşayan Veya çeşitli Vesilelerle Bu ülkede Bulunan Müslümanların Cami Ihtiyacını Karşılamada önemli Bir Rol Ifa Etmektedir.

Tokyo Camii Ve Türk Kültür Merkezi, İslam Medeniyetinde Dini Mimarinin Zirvesini Teşkil Eden Klasik Osmanlı-Türk Mimarisi Tarzında Inşa Edilmiştir. Klasik Mimarimizde Tam Olarak Işlenmemiş Altı Yarım Kubbeli Merkezi Planlı Yapısıyla, Gelenekten Geleceğe Uzanan, Gelenekle Teknolojiyi Bütünleştirerek Geleceğe Bağlayan Bir özelliğe Sahiptir. Tokyo Camii’nde, Türk İslam Sanatlarının Hemen Her şubesinden Küçük De Olsa Her Biri Müstakil Sanat Eseri Hüviyetinde, şahsiyetli örnekler Verilmiştir.

Toplam Inşaat Alanı 1693 M2’yi Bulan Ve 734m2’lik Arsa üzerine Inşa Edilen Tokyo Camii, Depreme Dayanıklı Kazıklı Sandık Temel üzerine çelik Takviyeli Betonarme Sistemle Inşa Edilmiştir. Kubbeler Hiç Kalıp Kullanılmadan Dökülmüştür. 

Taş Ve Mermer Bütün Elemanlar çelik Montaj Aparatlarıyla Yerine Konulmuş, Harç Kullanılmıştır. Cami Içi Akustiği, Binlerce Yıldır Kullanılan Kubbe Içi Boşluklarıyla Sağlanmıştır.Tokyo Camii Ve Türk Kültür Merkezi’nin Iç Ve Dış Tezyinatında Başta Hatlar Olmak üzere, Türk İslam Sanatlarından Seçilen çeşitli Eserler Arasında Genel Bir Uyum Yakalamaya çalışılmıştır. Özellikle Cami Kısmı(ikinci Kat), Söz Konusu Sanatların En Güzel örnekleri Ile Tezyin Edilerek, Ziyaretçileri Büyüleyen Bir Atmosfer Oluşturulmuştur. Tezyinde Sadece Sanatsal özellik Dikkate Alınmamış, Dinî Yönden De önemli Mesajlar Içeren Ayet Ve Hadisler Seçilmiştir. Mesela Birbirini Takip Eder şekilde Pencere üstelerine Yerleştirilen Hatlarda Hz. Peygamber(s.a.v.) Ile Cebrail(a.s.) Arasında Geçen Ve “Cibril Hadisi” Diye şöhret Bulan Rivayet Işlenerek, Kısaca İslam’ın, Imanın Ve Ihsanın Tarifi Aktarılmaya çalışılmıştır.

Zemin Kat Girişi, Bir Yandan Daimi “ Türk İslam El Sanatları Sergisi” Olacak şekilde Teşrif Edilmiş, Diğer Yandan Da Katın Bir Bölümünde Türk Sivil Mimarisine örnek Olarak, Bütün Unsurlarıyla Bir “başoda”ya Yer Verilmiştir. Zemin Kat Girişin Devamında Ise çok Maksatlı Salon Bulunmaktadır. Mahfil Katı Dahil Cami Ana Mekanında 630 Kişi, Ihtiyaç Halinde Son Cemaat Mahalli Ve Diğer Bölümler Ibadete Açıldığında Aynı Anda 2000 Kişi Ibadet Edebilmektedir.

 

Tokyo Camii’nin Tarihçesi

Bolşevik İhtilali’nden Sonra Japonya’ya Sığınan Kazan Türkleri, “Mahalle-i İslamiyye” Adıyla Bir Cemiyet Kurmuş Ve 1935 Yılında Bir Ilkokul, 1938 Yılında Da Okulun Yanındaki Alana Tokyo Camii’ni Inşa Etmişlerdir. Bu Iki Binanın Yapımında Japonların Da Maddi Ve Manevi Desteği Olmuştur. O Dönemde Tokyo’da Yaşayan Müslümanların Hem Dini, Hem Kültürel Hem De Sosyal Ihtiyaçlarını Karşılayan Bu Iki Yapıdan Tokyo Camii, özellikle Depremler Sebebiyle Zamanla Hasar Görmüş Ve Teknik Sebeplerle 1986 Yılında Yıkılmak Zorunda Kalmıştır.

Daha Sonra Cami Ve Okulun Bulunduğu Arsa, Tokyo Türk Cemiyeti(eski Adıyla, Mahalle-i İslamiyye Cemiyeti) Tarafından “ Cami Yapılması şartıyla” Türkiye Cumhuriyeti’ne Hibe Edilmiştir. Arsa Mülkiyetinin T.C. Devleti’ne Geçmesinin Ardından, 1997 Yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Bir çalışma Başlatılarak, Cami Inşaatını Koordine Etmek Amacıyla Tokyo Cami Vakfı Kurulmuştur. Projesi Mimar Muharrem Hilmi Şenalp Tarafından Hazırlanan Yeni Tokyo Camii’nin Temeli, 30 Haziran 1998 Tarihinde Atılmış Ve Iki Yılda Tamamlanarak 30 Haziran 2000 Tarihinde Ibadete Açılmıştır.

Caminin Kaba Inşaatı Bir Japon Firması, Ince Yapı Işleri Ise Türk Usta Ve Sanatkârlar Tarafından Gerçekleştirilmiştir. Tokyo Camii’nin Yeniden Vücut Bulmasında Emeği Geçen Tüm şahısları şükranla Anıyor, Ahrete Irtihal Edenlere Yüce Allah’tan Rahmet Diliyoruz.

 

Tokyo Kültür Merkezi

Japonya’nın Başkenti Tokyo’da Vakfımızca Yaptırılmış Olan Tokyo Camii’nin Bitişiğinde Yer Alan, Mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Hazinesine Ait Eski Okul Binası Arsası üzerine Din Eğitimi Araştırmaları Ve Hizmetleri Başta Olmak üzere çok Amaçlı Kullanılabilecek Bir Binanın Inşa Edilmesi Için Avan Proje Hazırlattırılması Yoluna Gidilmiş,  Hassa Mimarlık Müh.Ltd.Şti.(Muharrem Hilmi ŞENALP)’nin Hazırladığı Proje Kabul Edilmiştir.

Kabul Edilen Bu Avan Projenin Uygulama Projelerinin Hazırlanması Için Japon TAİSEİ Firması Ile Bir Anlaşma Yapılmıştır. Söz Konusu Uygulama Projesi Ilgili Firma Ile Yapılan Anlaşma Gereği Ocak 2016 Tarihinde Teslim Alınacak Ve Ihalesi Yapılarak Inşaata Başlanacaktır. Tokyo Kültür Merkezi Inşaatının Maliyeti Vakfımız Tarafından Karşılanacak Olup, Her Türlü Iş Ve Işlemler Vakfımızca Yürütülecektir.

placeholder